Kuna see on maailmas kõige laialdasemalt kasutatav kunstliku viljastamise tehnoloogia last saada proovivate paaride seas, pole üllatav, et kehavälise viljastamise (IVF) kohta on palju-palju küsimusi!
Oleme välja valinud TOP küsimused, mida saame:
- Mis on IVF-ravi ja kuidas see toimib?
- Kas IVF-protseduur on valus?
- Kui kaua kulub IVF-iga rasestumiseks?
1. Mis on IVF-ravi ja kuidas see toimib?
In vitro viljastamine on kõige tõhusam ja levinuim viljatusravi kogu maailmas.
IVF on protseduuride jada, mis hõlmab munaraku viljastamist väljaspool naise keha spetsialiseeritud laboris. Seda tehakse sageli pärast seda, kui muud rasestumise meetodid on ebaõnnestunud.
Alustuseks kirjutatakse tavaliselt välja viljatusravimid, mis aitavad stimuleerida munaraku arengut. Isegi kui naisel ei ole ovulatsiooniga probleeme, aitavad ravimid toota rohkem kui ühte munarakku, mis parandab rasestumist. Tavaliselt kogutakse väikese nõela abil munasarjadest 10–20 muna. Terved, küpsed munad segatakse spetsiaalses laboris spetsiaalse söötme ja spermaga, et munarakud viljastada. Keskmiselt on umbes kaks kolmandikku kogutud munadest viljastamiseks piisavalt küpsed.
Muna viljastamiseks on kaks võimalust:
- Klassikaline seemendamine, kus munarakk ja sperma ühendatakse klaas Petri tassis ja seejärel inkubeeritakse.
- Teine võimalus on intratsütoplasmaatiline süstimine (ICSI), kus sperma süstitakse nõela ja keeruka operatsioonimikroskoobi abil munarakku. ICSI-d kasutatakse umbes 70% juhtudest, kui viljastumine on vähem tõenäoline selliste tegurite tõttu nagu halb sperma kvaliteet või eelnev ebaõnnestunud IVF.
IVF-i meeskond (arstid ja embrüoloogid) otsustab, millist lähenemisviisi kasutada, tuginedes mitmetele IVF-i läbiva paariga seotud teguritele. Mõlemal meetodil on ligikaudu sama edukus.
Kui embrüod on arenenud, vaatab embrüospetsialist need läbi ja klassifitseerib. Siirdamiseks valitakse kvaliteetne embrüo; teisi hea kvaliteediga embrüoid võib hilisemaks kasutamiseks külmutada. Embrüo siirdamine toimub tavaliselt 5 või 6 päeva pärast munaraku väljavõtmist, kuid mõnikord varem, teisel või kolmandal päeval. Üks embrüo viiakse tavaliselt emakasse, et vältida mitmikrasedust, millega kaasneb suurem risk tüsistuste tekkeks imikutele ja emadele. Loodetakse, et päeva või kahe jooksul koorub embrüo ja implanteerub emaka limaskesta, kus see areneb edasi looteks.
Ligikaudu 12 päeva pärast embrüo siirdamist tehakse vere rasedustest ja kui rasedus on kinnitust leidnud, tehakse teile vereanalüüsid ja võimalusel ka ultraheliuuringud, et kinnitada elujõulisust ja mitmikraseduse olemasolu. Kui rasedus 9-10 nädala pärast tundub normaalne, saadetakse teid tagasi oma sünnitusarsti juurde!
Kogu protsessi kohta lisateabe saamiseks vaadake meie artiklit: Kuidas IVF samm-sammult toimib?
2. Kas IVF-i protseduur on valus?
Ei.
IVF-i protsessis on mõned etapid, mis võivad põhjustada kerget ebamugavust, nagu allpool kirjeldatud. Väga harva tuntakse rohkem kui väikest valu.
Enamikku viljatusravimeid manustatakse süstimise teel. Tänapäeval kasutavad nad lihtsalt manustatavat tehnoloogiat – nagu pliiatsit –, mis on parem kui paar aastat tagasi
Munade väljavõtmine on kirurgiline protseduur, mis hõlmab munarakkude eemaldamist munasarjadest. Kasutatakse väikest nõela, mis läbib tupe ülaosa ühte ja seejärel teise munasarja. Anestesioloog jälgib hoolikalt teie intravenoosset sedatsiooni ja te ei tohiks vähem kui 30-minutilise protsessi jooksul tunda valu ega ebamugavustunnet.
Protseduuri päeval võivad teil tekkida kerged krambid, mis tavaliselt kaovad järgmisel päeval. Munasarjade stimulatsioonist tingitud munasarjade laienemise tõttu võite kogeda täiskõhutunnet ja/või survet, mis võib kesta paar nädalat.
Embrüo siirdamine kasutab embrüo emakasse viimiseks pehmet, painduvat õhukest kateetrit. Kõhuõõne ultraheli aitab tagada, et kateetri ots asetab embrüo embrüo implanteerimiseks parimasse kohta. Valu ja ebamugavustunne on haruldased ning kogemusi on võrreldud sellega, mida inimene tunneb papi määrdumise ajal.
3. Kui kaua saab IVF-iga rasestuda?
IVF-i tsükkel kestab umbes kaks kuud. Alla 35-aastased naised rasestuvad ja sünnitavad lapse esimese IVF-i munaraku ja sellele järgneva(te) embrüo siirdamisega ligikaudu poole ajast.
Naistel, kes pärast esimest IVF-i tsüklit ei rasestu, on väga hea võimalus rasestuda ka teise ja kolmanda IVF-i tsükli ajal ning veelgi enam. Paljud tegurid mõjutavad teie võimet rasestuda ja IVF kaudu terve laps saada. Teie arst võib tavaliselt selgitada teile põhjuseid, miks te ei rasestu, ja selgitada teie võimalusi IVF-i abil lapse saada.
Vanus on tegur, mis mõjutab kõige enam IVF-i edukust. IVF-iga sündide keskmine protsent vanuse järgi on:
- 10% alla 35-aastastele naistele
- 3% naistel vanuses 35 kuni 37 aastat
- 1% naistele vanuses 38 kuni 40 aastat
- 40–42-aastastel naistel 7%.
- 10% üle 42-aastastele naistele
Lisaks sellele statistikale on oluline märkida, et elussünni kumulatiivne edukuse määr suureneb kõigi naiste täiendavate IVF-i tsüklitega. Siiski on vanemate naiste edukus madalam. Lisaks täheldasid haiguste tõrje keskused (CDC), et IVF-i edukuse määr igas vanusekategoorias on viimastel aastatel suurenenud, kuna tehnikad ja kogemused arenevad,
Samuti peaksite saama igalt viljakuskliinikult küsida, milline on nende IVF-i edukuse määr. Pidage meeles, et kliiniku edukuse määrad varieeruvad sõltuvalt nende patsientide omadustest ja patsiendi hoolduse individuaalsest eripärast, seega ei tohiks see olla ainus tegur, mida viljakuse kliiniku valimisel arvestada.
Paljud paarid ei ole esimest korda edukad ja IVF-i tsüklite jätkamine hõlmab sageli eraldi ravitsükli ostmist iga kord, kui see ei tööta. Kuigi enamik patsiente otsustab rahastada oma ravi ühe tsükli kaupa, pakub mitme tsükli kava valimine suuremat võimalust IVF-i õnnestumiseks ja väiksemaid kulusid tsükli kohta.
Kasutage TASUTA hindamist!
Soovi korral ja
ilma teiepoolse kohustuseta.
Konsultatsioon 100% tasuta. Me analüüsime teie olukorda, teie vajadusi ja ootusi. Ja me hindame eelarvet, mis on vajalik : lend + hotell + takso + ravi.
Teil säilib alati täielik kontroll protsessi üle. Täielik meelerahu.